ANA SAYFA

Yeme-içme sektörü, büyükşehirlerden başlayarak Anadolu’nun her bölgesine dalga dalga yayılıp büyüyen, standartlarını hep ileriye taşımayı bilmiş, oldukça hareketli bir sektör. Yaşadığımız coğrafyada, şef restoranlarından geleneksel lezzetlere; et lokantalarından Dünya mutfağına kadar çok geniş bir yemek kültürüne ve gastronomik çeşitliğe sahibiz. 

———————————————————————————————————————-

Türk mutfağı, Türkiye’nin ulusal mutfağıdır. Osmanlı kültürünün mirasçısı olan Türk mutfağı hem Balkan ve Orta Doğu mutfaklarını etkilemiş hem de bu mutfaklardan etkilenmiştir. Ayrıca Türk mutfağı yörelere göre de farklılıklar gösterir. Karadeniz mutfağı, Güneydoğu mutfağı, Orta Anadolu mutfağı gibi birçok yöreler kendilerine ait zengin bir yemek haznesine sahiptirler.

———————————————————————————————————————-

Türk mutfağı, Türkiye’nin ulusal mutfağıdır . Aynı zamanda Osmanlı kültürünün mirasçısıdır. Ayrıca Türk mutfağı yörelere göre de farklılıklar gösterir. Karadeniz mutfağı, Güneydoğu mutfağı, İç Anadolu mutfağı gibi birçok yöreler kendilerine ait zengin bir yemek haznesine sahiptirler. Yöreden yöreye farklılaşan lezzetleri barındıran yeme-içme biçimleri, özel gün, kutlama ve törenlerde ayrı bir anlam hatta kutsallık taşır. Türk Mutfağı, çeşit zenginliği ve damak tadına uygunluk yönünden olduğu kadar birçok yemek ve yiyecek türü ile sağlıklı ve dengeli beslenmeye ve vejetaryen mutfağına kaynaklık edebilecek örnekleri barındırmaktadır.

———————————————————————————————————————-

Bu zenginlik içerisinde neyi nerede yiyeceğimizi bilmek ise ayrı bir meziyet. İşte bu noktada, geçtiğimiz günlerde yeni sayımızda  yayınlanacak olan  Gastonomi Rehberi, yeme-içme severlere yol gösterme konusunda önemli bir boşluğu dolduruyor.

ArabicEnglishFrenchGermanTurkish