Gastronomi,  Yemek Kültürü

Brezilya Gastronomisinde

Brezilya gastronomisinde üç büyük etken vardır. Yemeklerin hazırlanmasında Portekizliler, tatlıların ve tuzun kullanımı, kızartmalar, güveçler ve çorbalar. Manyok unu ile yerli halk. Siyahlardan, tatlı patateslerden, hurma yağından, bamyadan, karpuzdan ve beç tavuğundan diğerlerine.

Ulusal içecekler kahve ve cachaça’dır. Ayrıca biralar, meyve suları, alkolsüz içecekler ve şaraplar da. Mutfağımız özellikle çeşitliliği ve bölgesel özellikleri ile öne çıkmaktadır.

Amazon gastronomi, yerli kökeni nedeniyle ülkedeki en özgün gastronomidir; ana malzemeler şunlardır: manyok, cupuaçu, açaí, pirarucu, annatto, jambú, guaraná, tavus kuşu levrek, Brezilya fıstığı.

Kuzeydoğu’daki gastronomi Hintliler, Afrikalılar ve Portekizlilerin entegrasyonunun sonucudur.

Deniz ürünleri, sebze ve meyvelere ek olarak manyok, fasulye, kurutulmuş ve güneşte kurutulmuş et, peynirler, yahniler, palmiye yağı, hindistancevizi sütü, karides ve çeşnilere dayanır.

Orta batı bölgesi, Brezilya’nın tüm bölgelerinden farklı etkiler altındadır; İtalya, Bolivya ve Lübnan’a ek diğerleri. Ana ürünler: pequi, bamya, tatlı su balığı, manyok, sarsıntılı, rezene ve mısır. Güneydoğu’da gastronomi, yerli ve Portekiz etkileri altındadır ve ayrıca Almanlar ve İtalyan etkileri de vardır. Ana gıdalar: pirinç, fasulye, deniz ürünleri, lahana, süt ve süt ürünleri, yumurta, et, makarna, palmiye, muz, patates, un.

Güney bölgesi Portekizli, İtalyan, İspanyol, Alman, Polonyalı, Avusturyalı, Lübnanlı göçmenlerin katkılarına sahiptir. Ana ürünler: sığır eti, mısır unu, dostum. Brezilya mutfağının kendine has bir ruhu ve baharat bakımından büyük farklılıkları vardır. Kaba tuz, kırmızı biber, kuru karides, kişniş, limon, soğan, sarımsak, biber, defne yaprağı, tucupi (sarı manyok suyu) diğerleri arasında soğuk, tuzlu, tatlı yemeklere ve kokteyllere lezzet, renk ve aroma katar.

Türk ve Dünya mutfağına yönelik yoğun ve kaliteli çalışması için Şef Ahmet Çetin’e teşekkür ederiz!

Prof Celso dos Santos Silva – Aregala International Başkan Yardımcısı ve Brezilya Aregala Direktörü ve Sınır Tanımayan Aşçılar – Brezilya Başkanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ArabicEnglishFrenchGermanTurkish