Sizin İçin Önerilerimiz

Dünden Bugüne Yeni Yıl

Yeni bir yıl ve yeni umutlar…

Yeni yıl denildiğinde hangimizi heyecan sarmaz ki… Bir yılı geride bırakıyoruz ve yeni bir yıl için umutlar biriktiriyoruz. Aralık ayının son akşamı aile yemeklerinin planlarını hazırlıyoruz.

Yılbaşı veya Yeni Yıl bir yılın bitiminin ve yeni bir yıla başlangıcın kutlandığı kültürel bir olaydır. Yıllık takvime sahip kültürler tarafından kutlanır. Türkiye dahil Gregoryen takvim’inin kullanıldığı birçok ülkede yılın ilk resmi günüdür.

Çocukluğumuzun yeni yıl heyecanları daha bir başkaydı. Orta Okulda ev ekonomisi dersimizde yeni yıl için, el işi becerilerimizi konuştururduk. Ailemize, arkadaşlarımıza kendi elimizle hediyeler hazırlardık. Bizim çocukluğumuzun yeni yılları hep kar manzaralı olurdu.

Babam kart postallar getirirdi ve sevdiklerimize yeni yıl mesajları içeren kartpostallar gönderirdik. En çok da o kartpostallara hayranlıkla baktığımı hatırlarım. Yeni yıl şarkıları dilimize dolanırdı.  Aralık ayını uğurladığımız akşam sevdiğimiz sanatçıları ekranda görmek için Televizyon başında beklerdik. Annemin özel yemekleri, pastalar, meyveler, çerezler çok güzel bir akşamı birlikte geçirir, Aralık ayını gönderir Ocak ayına merhaba derdik.

Nerde o eski günler dediğimiz zamanlar içerisinde ne değişti sorusunu her sorduğumda zaman değişti cevabını alırım. Mesela bugün kartpostallar yok. Benim çocuklarım bu hikaye ile hiç tanışmadı. Evleri süsleyen çam ağaçları veya yapay çam ağaçları hep iyi dilekler için hazırlanırdı. Aile yemeğinde sohbetler anıları anlatarak hatırlıyor musun ile başlardı.

Aslında tüm dünyada yeni yıl heyecanı bir gelenek oluşturdu ve bu evrensel gelenek sadece sevgiyi, beraberliği, kardeşliği paylaşanlara mutluluk şemsiyesini açtırdı…

2020 ve 2021 yılları insanlık adına zor yıllardı… Pandemi ile sevdiklerini kaybedenler, bozulan ekonomi ile işlerini umutlarını kaybedenler oldu. Her zorluk kolaylıklar ile vardı bu yüzden tüm dua ve dilekler bu yöndeydi.

Türkiye’deki Müslümanlar, İsa’nın doğumunu kutlamazlar. Aslında Türkiye’de noel kutlanmaz, yılbaşı kutlanır. Bununla birlikte birçok Türk vatandaşı 31 Aralık’taki Yılbaşı gecesini, Hıristiyanların Noel kutlamalarına benzer şekilde (hindi yiyerek, Yılbaşı ağacı süsleyerek, Noel Baba’lı kartlar göndererek vs.) kutlarlar. Bu kutlamaların hiç bir dini içeriği yoktur. Sadece eğlenmek amacıyla kutlanır. Ancak bir yılı bitirmiş olmak ve yeni yıldan beklenti talepleri her evde bir duaya dönüşür.

2022 yılı, tüm İnsanlığa vе Ülkеmizе barış, huzur, bereket, mutluluk ve sağlık gеtirmеsi dilеğiylе…

Yеni Yılınız Kutlu Olsun… 

Fatma İSTİM / Fi Fuarcılık ve Medya Yapım Yayın Organizasyon Tic.San Lt.Şti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ArabicEnglishFrenchGermanTurkish