Gastronomi,  Turizm,  Yemek Kültürü

Dünya Mutfakları – Hindistan Gastronomi

Hindistan Mutfağı denildiğinde akla ilk gelen baharatlar olabilir. Din, Hindistan’ın gastronomik tercihlerini büyük ölçüde etkiler. Eski Hint bilgeliği, nesiller boyu süren aile tarifleri ve yerel malzemeler Hindistan mutfağını zenginleştirir. Hint mutfağı, çeşitli toplulukların ve kültürlerin iç içe geçtiği 5000 yıllık bir tarihi yansıtmakta ve çeşitli tatlara, bölgesel mutfaklara yol açmaktadır. Babürlülerin, İngilizlerin ve Portekizlilerin gelişi Hint mutfağına çeşitlilik kattı. Babürler,  Mughlai mutfağı olarak bilinen ve  bir tarz olan, zarif yemek yeme, kuru meyve, kuruyemiş içeren zengin yiyeceklere olan tutkularıyla Hint yemeklerinde devrim yarattı. Hint mutfağı, uluslararası ilişkiler tarihini de şekillendirmiştir; Hindistan ve Avrupa arasındaki baharat ticareti, tarihçiler tarafından Avrupa’nın Keşif Çağı’nın başlıca katalizörü olarak sıklıkla anılır. Baharatlar Hindistan’dan satın alındı , Avrupa ve Asya’da ticareti yapıldı. Aynı zamanda dünyadaki diğer mutfakları, özellikle Güneydoğu Asya, Britanya Adaları ve Karayipler’den gelenleri de etkiledi.
Gıda etkileri Hindistan’a seyahat ederken, Hint mutfağı da yurtdışına seyahat etti. Baharatlar aracılığıyla belirli yemekler popülerlik kazanmış veya ince etkiler dünya çapında mutfaklara sızmıştır.

Hindistan’da  neredeyse domuz eti ve sığır eti yenmiyor. MÖ 6. yüzyılda Budizm ve Jainizm’in yükselişi ile şiddet içermeyen doktrinler dini çağrışımlar aldı ve et yemek Aryan kültüründe tabu oldu. Coğrafi özellikler, farklı bölgelerde çeşitli yemeklerin tadını çıkarma fırsatı verir. Kuzeyde en yaygın kuzu yemekleri  Gushtaba, Biryani. Hindistan’ın güneyi sebzeleri tercih ederken, batısı deniz ürünleri açısından zengindir. Ülkenin güneybatısında çok sayıda vejetaryen var. Sadece  balıkları değil, yumurtaları da diyetlerinden çıkarırlar.

Hint yemekleri geleneksel baharatlar bakımından zengindir . Tarçın, hindistan cevizi, kişniş, kakule, zerdeçal, kimyon vb. Köri hala en popüler olmasına rağmen, farklı bölgelerde farklı baharat kombinasyonları kullanılır. Hint yemeklerinin vazgeçilmez bir unsuru ise hindistancevizi sütü. Sosları tatlandırmak veya yumuşatmak için kullanırlar. Hindistan’da en popüler içecek çaydır. Ayrıca limonlu su içilir  ve buna Nambu-pani denir. Hindistancevizi sütü ile içecekler yapılır. Kızılderililerin yemek sırasında alkol almasına izin verilmez, ancak turistler için istisnalar yaparlar.

Coğrafi özelliklerin ve dinlerin çeşitliliği nedeniyle Hindistan’da küçük ya da büyük festivaller tüm yıl boyunca kutlanır. Bu festivaller, insanlara her festivalle ilişkilendirilen geleneksel lezzetlerin tadını çıkarmaları için harika bir fırsat sunuyor. Özel yemekler hazırlanır ve ilgili tanrılara sunulur. Örneğin, sütlaç, tereyağı ve lor müstahzarları, inek Krishna’nın doğum günü Janmashtami’yi ifade ederken, modakas taze hindistancevizi, bölgesel murukku, laddu ve kajjaya çeşitlerinin Ganesh’in favorileri olduğu düşünülür ve Ganesh Chaturthi’de sunulur.

Vikas Khanna ödüllü, Michelin Yıldızlı Hintli bir şef, lokantacı,
yemek yazarı, film yapımcısı, insancıl ve TV Şovu MasterChef India’nın sunucusu

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ArabicEnglishFrenchGermanTurkish