Turizm

Gezi Rehberi – Kış Turizmi Bursa

Kış Turizminin bilinen gezi rehberinde yer alan şehirdir Bursa… Payitaht şehridir, Kültür Şehridir, Tarım Şehridir, Sanayi Şehridir, Turizm Şehridir, Gastronomi Şehridir. Bursa, Türkiye’nin dördüncü büyük kentidir.

Birçok özelliğin bir arada barındığı bu şehir bir kayak merkezi ve yılbaşı tatillerinin, sömestr tatillerinin aranan adresidir. Bursa’ya ilk kar Uludağa düşer ve Bursa’da yaşayanlar ilk kar soğunu merkezde hisseder. Marmara’nın en yüksek dağı olan Uludağın ; Bursa’ya bakan yamaçları kademeli, Güney Bursa’ya bakan tarafları ise düz ve daha diktir. En yüksek noktası göller bölgesinde yer alan Uludağ tepe‘dir. Tarihte Olympos dağı olarak geçen keşişlerin yaşadığı Uludağ, sonraları  Doğlu Baba, Geyikli Baba, Abdal Murat gibi müslüman dervişlerin inziva yerleri olmuş. Evliya Çelebi seyahatnamesinde bu dağdan CEBELİ RUHBAN diye söz eder. Antik çağın tarihinde Homeros Uludağ’a Olympos Misios veya Bithynik Olymp diyordu, Truva savaşları, Apollon ve diğer Yunan tanrıları tarafından buradan izleniyordu. İklimi, endemik bitki florası ve ağaç çeşitliliği ile Bursa’nın nefesidir Uludağ…

Türkiye’nin ilk teleferik hattı Bursa’dadır ve 1963 yılında açılmıştır.

Uludağ, birinci ve ikinci bölgede bulunan otelleri, yükseklik, uzunluk ve zorluk açısından birbirinden farklı 20 kayak pisti ve yaz aktiviteleri ile 4 mevsim tercih edilir… Beyaz tatil dediğimiz kış turizmi kış sporları aktivitelerini yerine getirmek için ideal ve çok keyiflidir.

Bir mekanik tesis ve kayak evi ile başlayan kayak alanından, konaklama, hizmet, eğlence, spor, rekreasyon tesisleriyle kayak merkezleri ortaya çıkarmıştır.

Uludağa çıkan yol güzergahında restoranlar,kafeler bulmak mümkün ve çoğu Bursa’yı tepeden gören manzaralıdır… Uludağın eteklerindeki köylerde üretilen ürünler buralarda pazarlanır. Uludağ yolu üzerindeki İnkaya köyünde, aynı adla bilinen 600 yaşındaki çınar, dünyaca ünlüdür.

Bursa aynı zamanda termal turizmin de merkezidir. Şifa dağıtan doğal su kaynakları vardır ve Bursa’yı Termal Turizm de cazibe merkezine dönüştüren oteller Çekirge, Bademli bölgesi ile Orhangazi, İnegöl ilçelerindedir. Bursa’da bulunan en eski hamam 1394 yılında yapılan Eski Kaplıcadır.

Bursa Mutfağı zengindir ancak henüz bir gastronomi haritası kayda geçmemiştir. En bilineni 150 yıllık gelenek olan “Bursa İskender”idir. İlerleyen sayılarda Bursa Gastronomi haritasını. Bursa Mutfağını zengin kılan özelliklerini de aktaracağız.Fatma İSTİM

Yönetim Kurulu Başkanı

Fi Fuarcılık ve Medya Yapım Yayın Org. Tic.San.Ltd.Şti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ArabicEnglishFrenchGermanTurkish