Turizm

Kadim Tarihin Turizm Ülkesi Mısır

Mısır, cumhuriyetle yönetilen bir Arap ülkesidir ve halkın çoğunluğu Müslüman Araplardan oluşur. Geçim kaynaklarının başında tarım gelir, bu nedenle Güneş’in ve Nil Nehri’nin insan hayatındaki belirleyici rolü dinde de yansımasını bulur. Mısır‘a hayat veren Nil, dini inanç, tanrılar, dini uygulamalar açısından da merkezdedir. Mısır’ın can damarı, medeniyetlerin birleşim noktası olan ve tarih boyunca birçok uygarlığın uğruna savaş verdiği Nil Nehri, Kahire’yi Doğu ve Batı olarak ikiye ayırıyor. Nil Nehri kıyısında bulunan Luksor bir tapınaklar şehri olarak karşımıza çıkıyor. Mısır denince akla firavunlar, piramitler, sfenks ve Kleopatra gelir ancak kadim tarihin bilgilerinin toplandığı bilim ve kültür merkezi İskenderiye Kütüphanesi de unutulmamalıdır. Eski çağlarda Osmanlı, Roma ve Antik Yunan’ın en değerli şehirlerinden olan İskenderiye; tarihi dokusu ve eserleriyle ziyaretçilerini büyüler. Mısır’ın ikinci büyük şehri olan İskenderiye, M.Ö. 332 yılında Büyük İskender tarafından kurulmuş ve adını da kurucusundan alır.

Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Mısır’ın başkenti Kahire,  eski medeniyetlere ait piramitlerin, sfenkslerin ve daha birçok antik kalıntının bulunduğu gizemli, muhteşem bir turizme sahiptir.

“Dünyanın 7 Harikası”ndan biri olan Keops Piramidi, birçok kişi için ölmeden önce görülmesi gereken yerler listesinde başı çekiyor. Dünyanın en gizemli yapılarından olan piramitler devasa yapıları ile sizi kendine hayran bırakıyor. Keops, Kefren ve Mikerinos piramitlerine ulaşmak için Kahire’nin Gize bölgesine gelmeniz gerekiyor. Mısır Müzesi, Kahire’nin merkezinde bulunan Tahrir Meydanı’nın etrafında bulunuyor ve binlerce yıllık medeniyete ait olan yaklaşık 120 bin adet eser bu müzede yer alıyor. Müzenin en önemli eseri tüm dünya için paha biçilemez değerde olan Tutankamon’un Mezarı ve hazinesinin tamamı. Kahire Kalesinin bulunduğu bölgede Mısır’ın kırsal kesimlerinden gelen ve merkezde iş bulamayıp şehrin banliyölerine göç eden halk bulunuyor. Ölüler Kenti olarak adlandırılmasının nedeniyse yaşadıkları evlerin aslında mezarlıklar olması. Step iklime sahip Mısır’ı yaz aylarında ziyaret ederseniz çöl sıcağını yaşamaya da hazır olmalısınız.

Mısır’da gezip görmeye değer yerler Krallar Vadisi, Karnak tapınağı, İskenderiye Kütüphanesi, Hurghada ve  Sharm el-Sheikh. Sina Yarım Adasında bulunan Sina Dağı dinler tarihinde önemli bir yere sahiptir. Ancak son zamanlarda çıkan Sina dağına alternatifler Suudi Arabistan, İsrail ve Mısır arasında bir karmaşa da oluşturmuş durumda…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ArabicEnglishFrenchGermanTurkish