Gastronomi,  Yemek Kültürü

Milas TARİŞ

Bir Kahve Bir Konuk…

Bu bölümümüzün konukları Milas’tan… TARİŞ – S.S. 153 NOLU ZEYTİN VE ZEYTİN YAĞLARI TARIM SATIŞ KOOPERATİFİ Yönetim Kurulu ve Personeli ile bir araya geldik. Sohbetimizin detaylarına geçmeden önce bilmeyenler için TARİŞ, Türkiye’de kooperatifçiliğin tarihsel gelişimi sürecinde oldukça seçkin ve onurlu bir yer tutan ve kökleri 1910’lu yallara kadar uzanan kurumsal bir kuruluştur diyebiliriz. Bu sebeple insanların aklına TARİŞ dendiği zaman “kalite”gelir.

Milas TARİŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Gül’e soruyoruz:

Fatma İSTİM: Pandemi başladığı günden bugüne neler yaptınız?

Kamil Gül: Biz biliyorsunuz üreticinin yanında ve üretici ile iç içe olan bir kuruluşuz. Bütün arkadaşlarımızı coronadan nasıl koruruz onun tedbirlerini ve talimatlarını uydurmak gayreti ile bugünlere geldik herhangi bir sıkıntı yaşamadık ancak tarımsal ve hayvansal ürünler satışında sıkıntılar yaşadık.

Fatma İSTİM: Bu sene zeytin zeytin beklentisi nedir?

Kamil GÜL : Bu sene beklentimiz %30-40 oranında ancak yağmurların geç yağması, kuraklık sadece zeytin değil pamuk üreticisini de etkiledi buna rağmen biz TARİŞ olarak üreticinin %40’ını değerlendirmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz.Bunun yanında bilindiği gibi Milas Memecik zeytinyağı  artık Avrupa’daki raflarda yerini aldı, istenildiği zaman Avrupa ülkelerinde de   Milas memecik zeytinyağını bulabileceksiniz.Bu kaliteli üretimi de arttırdı ve zeytinyağımızın değerlenmesine sebep oldu.Biz sadece zeytinyağı değil hayvancılığa da destek veriyoruz.TARİŞ her yerde var bunu herkes bilsin ve desteklesin.

Fatma İSTİM: Elin Hanım siz ne söyleyeceksiniz? Pandemi de insanlar zeytin yaprağı çayını çok arar oldu.

TARİŞ Müdürü Elin ALPAY: Ben her şeyin başı üretim olduğunu ve tarım sektörünün desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Biz TARİŞ olarak elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz özellikle pandemi döneminde hiçbir şeyi aksatmadan çalışmaya devam ettik. Biliyorsunuz zeytin her şeyi değerlendirilen bir ürün ve yaprağı da değerlendiriliyor. Yapılan araştırmalar sonucunda bunun sağlığa iyi geldiği de kanıtlandı. Bizim TARİŞ’in “ta-ze” web satış sitesi var sanal mağaza zeytin yaprağı çayı ürününü orada bulabilir sipariş verebilirler.

Fatma İSTİM: Sizin Milas’ta TARİŞ Satış Mağazası projeniz mi var?

Kamil GÜL: Evet sivil toplum kuruluşları ile yapmış olduğumuz toplantılar neticesinde, turizm güzergahında olan Milas’ın zeytin yağ satış mağazası ihtiyacının olduğuna karar verdik ve biz de zeytin yağ ile, yöresel ürünler ile ilgili bir mağaza satın aldık iç dizaynı bitmek üzere. Kısa süre içerisinde bu mağazayı da tamamlayıp turizm sezonuna yetiştirerek hizmete sunacağız.

Elin ALPAY : Bizim uzun zamandır TARİŞ olarak bir misyonumuz var insanlar TARİŞ’i kalite olarak görüyorlar ve hep bir beklenti içindeler.Bizim bölgemiz turizm bölgesi Bodrum yolu geçiş  üzerindeyiz.Bu yüzden insanlar Bodrum’a giderken veya dönerken bizim mağazamızın önünden geçecekler, istedikleri bütün TARİŞ ürünlerini bu mağazada bulabilecekler sadece TARİŞ’in değil bu bölgenin yöresine uygun üretilen özellikle kooperatiflerin ürettiği bal ve buna benzer ürünleri de bulabilecek ve bütün garantili ürünleri bizden alabilecekler.

Kamil GÜL: Bu başarı hepimizin başarısı. Huzurunuzda yönetim Kuruluma ve personelime çok teşekkür ediyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ArabicEnglishFrenchGermanTurkish