Gastronomi,  Yemek Kültürü

MUĞLA’NIN COĞRAFİ İŞARETLİ 17 ÜRÜNÜ MARKALAŞMA SÜRECİNDE

Muğla’nın yöresel ve geleneksel ürünlerinin markalaşması amacıyla yapılan çalışmalarda başarılı sonuçlar alınıyor. Muğla’nın tescilli ürün sayısı 17’ye yükseldi. Milas Zeytinyağı ise Avrupa Birliğinde coğrafi işaret alarak Muğla’nın AB Coğrafi İşaret alan ilk ürünü oldu.

Belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibariyle bölgesi ya da ülkesi ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren Coğrafi işaretler, bölgelerin tanıtım ve imajına katma değer sağlamaktadır. Bu kapsamda Muğla’nın da ürünlerine ve değerlerine marka değeri kazandırma amacıyla Muğla kurum, kuruluş ve STK’ları tarafından önemli bir süreç başlatıldı. Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO)’nın da 2016 yılında hız verdiği markalaşma çalışmaları, il genelinde meyvelerini vermeye başladı. 2020 yılında 2’si MUTSO’ya ait olmak üzere, 5 Muğla ürünü coğrafi işaret aldı. 2021 yılında ise Fethiye Tahini ile Fethiye Kaya İncirinin tescillenmesiyle Muğla’nın coğrafi işaretli ürün sayısı 17’ya yükseldi.

Konuya ilişkin açıklama yapan MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, “Söz konusu yöresel ürünler, hem adıyla hem de ünüyle tarihi bir derinliğe sahip, standardı ve kalitesi yüksek ürünlerdir. Bu ürünlerin taklitleri ile mücadele edilmediği sürece, sahip olduğu kalite ve eşsiz özelliklerden doğan katma değerden, ürünün gerçek üreticileri faydalanamaz hale gelmektedir. Bu durum, tüketicinin yanılmasına, üreticinin emeklerinin karşılığını almamasına neden oluyor. Bu olumsuzluklara karşı, önleyici bir uygulama olan coğrafi işaretler, tüm dünyanın üzerinde önemle durduğu, hızlı bir gelişme eğilimi gösteren küresel bir olgu oluşturmuştur. Coğrafi işarete sahip olmak büyük bir sorumluluk getirmektedir. Oda olarak biz de bu sorumluluğu üzerimizde hissederek, 2016 yılını markalaşma yılı ilan etmiş ve 10 ürünümüz için coğrafi işaret başvurusunda bulunmuştuk. Muğla Saraylısı, Muğla Köftesi ve Muğla Göce Tarhanasının ardından Muğla Beyaz Mermeri ve Kavaklıdere Cevizi de coğrafi işaretini almıştır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kültürel zenginliklerimizin korunması için çalışmalarımız devam etmektedir. Ancak görevimiz markalaşma çalışmalarıyla bitmiyor. Üreticilere ve satışa sunulabilmesi için firmalara ihtiyacımız var. Tescillenen bu ürünleri satışa sunacak firmalara ve mekanlara ihtiyacımız var. Biz bu konuda da öncülük etmesi amacıyla Yatağan’da MUTSO Zeytinpark projesini hayata geçirdik. Ancak daha çok girişime ihtiyacımız var. Üreticilerimize ve girişimcilerimize bu kapsamda elimizden gelen desteği sunmaya hazırız. İlimize hayırlı olmasını dilerim.” dedi.

MUĞLA’NIN COĞRAFİ İŞARETLİ VE YÖRESEL ÜRÜNLERİ ZEYTİNPARK’TA SATIŞTA

MUTSO tarafından, Muğla’nın coğrafi işaret alan ve başvurusu yapılan ürünleri başta olmak üzere Muğla’ya özgü ürünlerinin de tanıtımının ve satışının yapılması amacıyla hayata geçirilen MUTSO Zeytinpark, Muğla – Aydın – İzmir Karayolunda Yatağan-Bodrum yol ayrımında, MUTSO kuruluşu olan MUTSO Akademi Ltd. Şti. tarafından hayata geçirildi.

Bahçesinde on beş asıra dayanan zeytin ağaçlarının bulunduğu ve doğallığın sembolü olarak dizayn edilen MUTSO Zeytinpark’ta, MUTSO’nun coğrafi işaret aldığı ürünler başta olmak üzere, tüm Muğla genelinde coğrafi işaret alarak tescillenen ürünler, tescil başvurusu yapılan ürünler ile Muğla’ya özgü yöresel ürünlerin tanıtım ve satışları gerçekleştirilmekte.

Zeytinyağı, zeytin, bal, nar, tarhana, börülce gibi bölgenin dokusuna işlemiş gıda ürünleri ile dokuma ürünlerinin yer aldığı MUTSO Zeytinpark, hem ziyaretçilerin beğenisini topluyor hem de sevdiklerine hediye almak isteyenler için çeşitli sağlıklı alternatifler sunuyor.

MUTSO Zeytinpark, hem ziyaretçilere ve bölge halkına yöresel ürünlere ulaşma imkanı sunuyor hem de bahçesinde dinlenme imkanı sağlıyor. Çay, tost ve kahvaltı gibi ürünlerle de misafirlerine hizmet veren MUTSO Zeytinpark her gün sabah 08.00 ile gece 00.00 arasında hizmet veriyor.

MUĞLA’NIN ÜRÜNLERİ BİR TIKLA KAPIDA www.algari.com

Günümüzde e-ticaretin artması ve işletmelerin online satış ile rekabet edilebilirlik seviyelerini desteklemek amacıyla bir e-ticaret platformu kuran MUTSO, www.algari.com ‘u hayata geçirdi. 

Yerel satıcıların yöresel ürünlerinin ve bu ürünlerden yapılan ürün kalemlerinin satışa sunulduğu www.algari.com MUTSO güvencesiyle hizmet vermektedir. MUTSO Zeytinpark’ta satılan, Muğla doğasının eşsiz lezzetlerine Türkiye’nin her yerinden ulaşmak için: www.algari.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ArabicEnglishFrenchGermanTurkish