Gastronomi,  Yemek Kültürü

SAFRANBOLU KAHVE MÜZESİ

Adım Semih Yıldırım. Safranbolu Kahve Müzesinin kurucusuyum. İyi bir Türk Kahvesi gönüllüsüyüm. Bu topraklarda 500 yıllık öyküsü olan Türk Kahvesinin Kahve sektöründe gerekli ilgiyi görmemesi içilebilir kahvenin atası sayılabilecek bir kimliğe sahip olmasına rağmen ülkemizde bile diğer kahvelere göre yeni nesil tarafından daha az tercih edilmesinden dolayı rahatsızlık duymamla başlayan kahve serüvenimiz hem Türk Kahvesi üreticisi hem de Türkiye’nin ilk ve tek Kahve Müzesi kurucusu olmamızı sağladı. 2003 yılından itibaren Türk Kahvesinde kullanılan ekipmanları büyük bir istek ve özveri ile araştırarak toplamaya başladım. Antika merakı olan insanları bilirsiniz ellerinde bulundurdukları antika eşyaları her şeyden üstün tutarlar. Çocukları gibidir o antikalar. Bende de Türk Kahvesine dair bütün eşyalar aynı şekilde oldu. Yıllar sonra elimde yüzlerce kahve ekipmanlarına ait geniş bir koleksiyon oluştu. İlk önce kendi işyerimde bu ekipmanları sergilemeye başladım. Daha sonra 2019 yılında Memleketim, yaşadığım yer olan Safranbolu’da 150 yıllık bir konağın altında eskiden tuz deposu olarak kullanılan bir alanı restore ederek Türkiye de örneği olmayan Türk Kahvesi Müzesini hayata geçirdik. Müzenin kurulmasından itibaren yerli ve yabancı misafirlerimizin yoğun ilgisi ile karşılaştık. İlk etapta müze olarak başladığımız alanda gelen ziyaretçilerimiz Türk Kahvesinin tarihi ve kültürü hakkında bu kadar bilgiyi veriyorsunuz ama bir Türk Kahvesi içemiyoruz şikayetleri ile karşılaştık. Bu şikayetler sonrası müzemizin bahçe kısmında Anadolu da yüzyıllardır yapılan Türk Kahvesi çeşitlerinden bir menü oluşturduk. Misafirlerimizin ilgisi amaçladığımız Türk Kahvesinin daha geniş kitlelere tanıtılması misyonumuzun her geçen gün başarıya ulaşması bizleri mutlu ediyor. Ancak 2020 yılında dünyayı saran covid belası dolayısıyla hizmetlerimize ara vermek zorunda kaldık. Pandeminin getirdiği yasakların olduğu dönemde Müzemizi daha iyi şartlara taşımak adına yaptığımız çalışmalar neticesinde 2021 yılı Haziran ayında Safranbolu da bulunan 1645 yılında yapılmış Cinci hana taşındık. Cinci han da bulunan büyük salonda daha geniş ve daha rahat bir ortamda kahve severlere hizmet vermeye devam ediyoruz. 

NEDEN SAFRANBOLU 

Bu soru müzemizi ziyaret eden birçok kişi tarafından da sorulan bir soru. Safranbolu inanılmaz güzel bir şehir. Sokaklarında gezerken aldığınız haz sizi bambaşka bir ortama sürüklüyor. Adeta arnavut kaldırımlı o sokaklarda kayboluyorsunuz. Bu tarihi şehir dünyanın da dikkatini çekmiş olacak ki UNESCO tarafından kültürel miras listesinde şehir bazında korunan sayılı şehirler arasına alınarak korunmaya alınmış. UNESCO dünya miras listesinde çok önemli bir kültür şehri ünvanı ile taçlandırılmış olan Safranbolu Osmanlı mimarisinin günümüze dek kalan en güzel örnekleri ile kurulu bir yer. Osmanlının yaşam kültürü birçok alanda halen devam etmekte. Arasta dediğimiz aynı mesleği yapan esnafların bir arada bulunduğu esnaflar. Onların vakit geçirdiği kahvehaneler halen aynı sıcaklığı ile hizmet vermeye devam ediyor. Ve bu miras şehri dünyanın her yerinden insanlar gelip ziyaret ediyorlar. Osmanlının yaşayan önemli merkezlerinden olan Safranbolu Lokum konusunda da marka olmuş bir şehir. Türk Lokumunun en doğal haliyle yapıldığı Safranbolu da kahve kültürü de çok eskilere dayanıyor. Esnaf loncalarının bulunduğu yerlerde yapılmış o dönemlerde sadece Türk Kahvesinin içildiği kahvehaneler halen Türk kahvesi yapmaya devam ediyor. Bizde bu tarihi kentte Lokumu ile tanınan Safranbolu’nun Bir Türk Kahvesi markası olması gerektiğine inanarak Keyfi Safran Tarihi Safranbolu Kahvecisi markası ile Türk Kahvesi üretimine başladık. Kahvemizi de Safranbolu ya ismini veren dünyanın en pahalı baharatı olan Safranbolu da yetişen safran bitkisi ile harmanlayarak Türkiye de yine bir ilk Safranlı Kahveyi kahve severlerin beğenisine sunduk. Safranlı kahvemiz kahve severler tarafından çok beğenildi ve Safranbolu kahvesi olarak ilk başta bölgemizde daha sonra bütün Türkiye de ve şimdi de dünyanın birçok ülkesine gönderimini yapıyoruz. Üretim serüvenimiz devam ederken bir taraftan da hep hayalimiz olan Türkiye’nin İlk kahve müzesi projemizi de zaman içerisinde hayata geçirmek için çalışmalar yapmaya devam ettik. Ve 2019 yılında Unesco tarafından dünya miras listesinde olan kültürel miraslarımız Türk Kahvesi ve Safranbolu’yu bir araya getiren Türkiye’nin ilk ve tek kahve müzesini Safranbolu da hayata geçirdik. 

TÜRK KAHVESİ 

Türk kahvesi 16.yy itibariyle Osmanlı topraklarında Türk insanının kendi becerisi ve damak zevklerine göre tasarladığı dünyanın ilk pişirme yöntemi olan ve kahve sektörünün başlangıç noktası kabul edilen kendine has pişirilme ve sunumuyla özel bir kültürü oluşmuş bir içecektir. Bu özellikleri sayesinde 2013 yılında UNESCO tarafından kültürel miras listesine alınan ilk içecek olma özelliğine sahiptir. UNESCO tarafından kültürel miras listesine alınan başka içecek yoktur. Hayatımızın en önemli anlarında hep yanımızda olan Türk Kahvesi dünya topraklarında yaklaşık 500 yıldır büyük bir keyifle tüketilmektedir. Bu özel içeceğin tarihi, kültürel değerleri çok özel hikayelere sahip olup özel seremonilere ve kahve tarihine ışık tutacak bir birikime sahiptir. Bu keyifli içeceğin toplumumuzda o kadar büyük bir yeri var ki hayatımızın en önemli anlarında hep yanımızda olmuştur. Evlilik seremonileri, cenaze merasimleri, en özel dostlarla edilen keyifli sohbetlerin hep başrolünde olmuştur. Bu özellikler UNESCO tarafından da dikkate alınarak dünya da ilk kez bir içeceği Kültürel miras listesine alarak Türk Kahvesini tescillemiştir. 

GELECEĞE DAİR PROJELERİMİZ 

Türk kahvesi sadece bir içecek değil aynı zamanda, sosyalleşmek için kültürel boşlukları, toplumsal değerleri ve inançları bir araya getirmek için kullanılmış bir üründür. Bu özel içeceği yeni neslimize ve dünyaya daha iyi anlatmak ve yaşatmak için özel çalışmalar yapılmasına ihtiyaç vardır. Biz de bu yolda ilk adım olarak Dünyanın ilk ve tek Kahve Müzesini kurduk. Tabiki bununla yetinmek istemiyoruz. Müzemizi kurulması kısa bir zaman olsa da farklı etkinliklere imza attık. Amerika da yayınlanacak olan Türk Kahvesi belgeselinin Safranbolu ayağına ev sahipliği yaptık. Amerika’da Türk Kahvesinin tanıtımı için yıllardır emek veren Değerli Arkadaşımız Gizem Şalcıgil White ve dünyaca ünlü mikro art sanatçısı Hasan Kale’nin başrolünü üstlendiği Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Murat Kolbaşı’nın destekleri ile hazırlanan bu belgesel 2021 Aralık ayında Amerika’da birçok eyalette gösterime girecek. Bunun yanı sıra yine Ukrayna da yayın yapan bir TV kanalında yayınlanacak olan Türk Kahvesi belgeseline de ev sahipliği yaptık. Yine Türk Kahvesinin geçmişten günümüze tarihini anlatan bir kitap çalışmamız devam etmekte. Türkiye’de yine bir ilk olarak Safranbolu’da Türk Kahvesi ve Lokum Festivalini planlandık. Ancak pandemi bu projemize engel oldu. Safranbolu Belediyesi ile ortaklaşa yapacağımız bu Festivali 2022 yılında yapmak üzere hazırlıklarımız devam ediyor. 

SON OLARAK 

Türk kahvesi kültürümüzün çok önemli bir parçası. Kahve ekonomik olarak ta dünyada petrol le birlikte ticareti yapılan çok önemli ticari meta haline geldi. Türk toplumu olarak bu önemli değerin gerçek sahibiyiz. Bu sebeple bizlerde gerekli değeri göstererek Türk Kahvesinin hakettiği yerde olması gerektiğine inanıyoruz. Değerli büyüğümüz Arzum Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Türk Kahvesi ve Araştırmalar Derneği Yönetim Kurulu üyesi Murat Kolbaşı’nın özel bir çalışması var. Bunu bende bu vesile ile okuyucularımızla paylaşmak isterim. Yurtdışına çıkan her Türk vatandaşı gittiği ülkede yemek yediği her restaurantta, her cafede, kaldığı otelde kendilerine ne içersiniz denildiğinde mutlaka olsun olmasın Türk Kahvesi talep etsinler. Ne kadar çok talep edilirse o kadar kısa sürede yurtdışındaki işletmelerde Türk Kahvesini menülerine koyacaktır. Bizde bu özel çalışmaya sonuna kadar destek veriyor, Türkiye’nin ilk ve tek Kahve Müzesine bugüne kadar destek veren Sayın Murat Kolbaşı’na, Soy Bakır Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Emir Ali Enç’e, aynı zamanda genel koordinatörlüğümüzü de yapan Anadolu’nun Kayıp Kahveleri kitabının yazarı Atilla Narin’e ve FM Kahve Yöneticilerinden Naim Koca’ya teşekkür ediyoruz. Herkesi dünya miras şehri Safranbolu’ya ve Türkiye’nin ilk ve tek kahve müzesine bekliyoruz


Semih Yıldırım

Safranbolu Kahve Müzesi Kurucusu

Keyfi Safran Gıda Paz. San. ve Ticaret Ltd. Şti.

TEL:05428092245

mail:mail@keyfisafran.com

semihefeyildirim@hotmail.com

Adres:Çeşme Mahallesi Debbağ Pazarı Sokak no27 Safranbolu KARABÜK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ArabicEnglishFrenchGermanTurkish