Sizin İçin Önerilerimiz

Sürdürülebilir Tarım – Neptün Soyer

Toprak ve Su sürdürülebilir bir yaşam ve canlı döngüsü için olmazsa olmaz.

Son yıllarda yaşanan iklim krizleri dolayısıyla gıda üretimi ve erişiminde kısıtlanmalar ,yoksunluklar yaşanmaktadır.

Son iki yıl içinde buna pandemi de eklenince toprağın ,suyun tarımın,canlıların yaşamını sürdürmekte ne kadar önemli olduğunu gördük.  Sürdürülebilir olmak için su ,toprak ,tohum ,gübre, enerji  gibi birçok kaynağın birbiriyle bağımlı ve kafi düzeyde olması gerekmektedir. Tarımsal alanda çiftçiler olarak kentlinin sofrasına gıdayı ulaştırmak için toprağı dinlendirmeden arka arka yapılan üretimde toprağı yorarak içerisindeki mineralleri azaltarak  aslında sonraki yıllar için sürdürülebilir olmaktan uzaklaşmaktadır.

Toprak ta su da dünya üzerinde sınırlı kaynaklardır.Fakat dünya nüfusu arttıkça gıdaya olan ihtiyaç artmakta ve toprağa baskı yaşanmaktadır. Bunun için üretim planlanması yapılması gerekmektedir. Toprak yapısı,su kaynağı, bitki çeşidine göre yapılan planlı üretim hem daha sürdürülebilir hem de daha erişilebilir görülmektedir.Su tasarrufu ve depolanması , kuraklığa dayanıklı mahsül ekimi ve dikimi  yapılmalıdır.

Tarımsal kalkınma kooperatifleri “sürdürülebilir tarımı” mümkün kılar.

Biz İzmir Köy Koop Birliği olarak sürdürülebilir üretim için  üreticilerimizi  atalık  tohumlarla üretime yönlendirmeye , ülkemiz coğrafyasına uygun küçükbaş hayvancılık ve karasığır yetiştiriciliğine sevk etmekte ve bu konuda eğitimler düzenlemekteyiz. Kooperatifçilik ilkelerinden yedincisi olan “toplumsal sorumluluk” ilkesi, kooperatiflerin ortaklarının gereksinim ve isteklerine odaklanmakla birlikte, içinde bulundukları yerel toplumun sürdürülebilir kalkınması için de çalışır.Kooperatifler kimliklerinin temelindeki ahlaki değerler ve toplumsal sorumluluk ilkesine bağlılık dereceleri oranında, kâr amaçlı şirketlerden gerçek anlamda farklılaşırlar. Kimliklerini kooperatifçiliğin ahlaki değerlerine ve kooperatifçilik ilkelerine dayandıran kooperatifler, işletmelerinin uzun vadede ayakta kalabilmesi için sorumlu üretim ve tüketime önem verirler.

Kooperatif yapıları,toplumsal cinsiyet eşitliğini benimseyen,üretimde tarlada bağda bahçede fabrikada yıllarca kadın erkek elele üretmeye devam etmektedir.

Kooperatiflerin sürdürülebilir yapısı yönetim kadrolarında kadın erkek eşitliği ile mümkün olacaktır 

Medeniyet ne sadece erkeklerle ne de sadece kadınlarla inşa edilebilir,mümkün olabilir…

Toplumdaki her alanda olduğu gibi medeniyet inşası kadın ve erkek elele verdiğinde gerçekleşebilir.

2021 yılı acılarımızla, sevinçlerimizle geride kalıyor. Umarım 2022 daha fazla umut, daha fazla  sağlık ve daha fazla mutluluk getirir.

Neptün SOYER

S.S. İzmir Köy Koop Birliği Yönetim Kurulu Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ArabicEnglishFrenchGermanTurkish