Turizm

Tatil Rotası” İsviçre”

İsviçre, sanılanın aksine Avrupa Birliği üyesi değildir. Uluslararası ilişkilerde tarafsızlık politikası uygulayan ülke, Avrupa Birliği üyelik kurallarının bir çoğunu benimsemiş olmasına rağmen üyesi olmamıştır. 

Alpler’in eteklerinde konumlanmış olan İsviçre hakkında en bilinen gerçek, dağların büyük bir kısmının saldırı durumunda korunma amaçlı sığınaklara sahip olmasıdır. Ülke genelinde doğal çevreye uyumlu ve zekice yapılmış yaklaşık 8000 sığınak bulunan İsviçre, günümüzde ise her apartman ve evin bodrumunda bulunması zorunlu tesislere yerini bırakmıştır. Hava filtreli, çelik blast kapılı, havalandırmalı ve tüm ihtiyaçlara hazırlıklı olan tesisler ülke nüfusundan daha fazladır ve herhangi bir nükleer saldırıya karşı güvenli yerler olarak inşa edilmişlerdir.

Ülkenin kültürü Alplerden gelmektedir İsviçre denince akla ilk gelen Alpler ‘dir. Kış tatiliniz için İsviçre’yi tercih ederseniz mutlaka Alplerde kayak yapmalısınız…

İsviçreli yazar Johanna Spyri’nin 1881 yılında kaleme aldığı Heidi, dünyanın en ünlü kitaplarından olmuştur. Hem çocukları hem de büyükleri maceralarıyla İsviçre’de Alplerin eteklerinde büyülü bir dünyaya götüren kitap günümüzde de popülerliğini yitirmemiştir. Yazarın kendiside çocukluğunu İsviçre kırsalında geçirmiştir ve bu da severek okuduğumuz kitabına yansımıştır. 1970’lerde çizgi film versiyonu tv ekranlarında yer alan Heidi, ilk olarak Japonlar tarafından uyarlanmıştır. 

İsviçre, 1992 yılında hayvanları anayasal olarak tanıyan ilk ülke olmuştur. Ülkede hayvan hakları ve hayvanları koruma üzerine ilk yasanın 1842 yılında çıkarılmış olması, İsviçrelilerin bu konuda, ne kadar hassas ve duyarlı olduklarını gösterir. 2005 yılında binek hayvanların taşıyabileceklerinden fazla yük taşımaları yasaklanmıştır. 2016 yılında hayvanlar üzerinde test edilen kozmetik ürünlerin satışı yasaklanırken, bununla ilgili yapılan deneylerde azaltma yoluna gidilmiştir. Aynı zamanda köpeklerin restoranlara girmelerine izin verilen ülkede, evcil hayvan sahiplerine, hayvanlarına daha iyi bakmaları için kurslar verilir. 

Süt, milli içecektir. Süt ve süt ürünlerinin sık kullanımı ile ünlüdür.   Denize karası olmayan ülkede palmiye ağaçları vardır. Dünyada hazır kahveyi ilk olarak piyasaya süren Nescafe markasının, İsviçreli firma Nestle tarafından bulunduğunu bilinendir. 1870’lerde Daniel Peter tarafından bulunan sütlü çikolata, dünyanın en tatlı icatlarından olarak geçer.

İtalyanlar’da olduğu gibi İsviçre peyniri, çeşitliliği ile dünyada ilk sıralarda yer alır. Yaklaşık 450 çeşit peynir türüne sahip ülkenin peynirle yapılan en bilindik yiyecek türü fondüdür. Başta İsviçre’ye özgü olan ve Fransa ile İtalya’da da yaygın olarak görülen fondü, tencerede eritilmiş peynire uzun çatallara takılan ekmekler bandırılarak yenir. İlk kez 1699 yılında yerel peynir tüketimini artırmak amacıyla ortaya çıkan fondü, 1930’lardan sonra tekrar popülerlik kazanmıştır. Peynir konusunda bir de dünya şampiyonluğu olan İsviçre, 22 ülke arasında birincilik ödülüne sahiptir. Peynirlerinden en meşhur olanlarıysa Gravyer ve Emmental peynirleridir. Gravyer Peyniri adını üretildiği kasaba olan Gruyere’den almaktadır. İnek sütünden yapılan bu peynirin yapımı Türkiye de Kars ilimizde de gerçekleşir.

İsviçre denilince akla ilk gelen şey dünyaca ünlü yüksek kalite çikolatalarıdır. Ülkede yaklaşık olarak yıllık, 18 İsviçre çikolatası şirketinde, 150 bin tondan fazla çikolata üretilir. Bir başka İsviçre hakkında bilgi ise İsviçre nüfusunun, aynı zamanda dünyada en çok çikolata tüketen toplum olmasıdır. Yılda yaklaşık 10 kg çikolata tüketen İsviçrelilerin formlarını korumaları ve kilo almamaları da dikkat çekicidir. İsviçre’de yaşam gibi bir düşünceniz varsa sadece Bern şehrinde yılda 7 milyon kutu Toblerone üretilmektedir.

Ülkenin şarapları meşhurdur. Ülkede yetişen çeşitli üzümler ülkenin rakımı, havası ve zengin suları seyahatiniz de tadacağınız ve gezeceğiniz tüm yerlerde sizi etkileyecektir. Bunların yanında ülkenin net bir kültürel yapısı yoktur, çevre komşuları ülke kültürünü oldukça etkilemiştir. Paskalya kutlamaları, Noel kutlamaları ve yerel bayramları oldukça zengin ve kültürel açıdan farklılıkların gösterildiği bir biçimde yaşanır. Ocak ayı sonunda yapılan Uluslararası Balon Festivali her seyahatçinin mutlaka görmesini gerektirecek kadar güzel ve eğlencelidir. Bunun yanında ülkede düzenlenen birçok sanat ve eğlence festivali bulunmaktadır. Festivaller her sene değişebileceğinden seyahat zamanınızda küçük bir araştırma ile festival zamanlarını öğrenebilir seyahatinizi o tarihlere denk getirebilirsiniz bu sayede harika deneyimlerde kazanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ArabicEnglishFrenchGermanTurkish