Turizm

Tatil Rotası ÜSKÜP

Tarihte Üsküp…

Yılbaşı tatil programınıza alabileceğiniz başkent Üsküp’ü tanıyalım mı?

Balkan Ülkesi Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp Osmanlı tarihinde önemli bir yer almış. Milattan önce 4000 li yıllara kadar uzanan bir geçmişi olduğunu aktarır bir kısım tarihçiler. Şehirde Osmanlı eserlerine de rastlamak mümkün.

 Çifte hamam II. Bayezit döneminde inşa edilmiş. Davut Paşa tarafından inşa ettirilen Çifte Hamam taş köprüye de oldukça yakın. Tam olarak yapım yılı 1489 ila 1497 yılları arası olduğu bilinen bu hamam tarihte de birçok restorasyondan geçmiş. Osmanlı eseri olan Çifte Hamam Türk kültürünü yansıtan bir tarihi yer.  Kapan Han, Kurşunlu Han ve Sulu Han Üsküp’ün en eskilerinden. Osmanlı Dönemi’nden kalma camilerin sayısı fazla ve Sultan Murat Cami, Yahya Paşa Cami, İshak Bey Cami ve Mustafa Paşa Cami bunlardan bazıları.

Türk çarşısı birçok gezginin dikkatini çeker. Makedonya Köyü gezilecek yerler rotasındadır.

 Makedonyalı sanatçılar tarafından inşa edilmiş olan Üsküp sanat köprüsü Vardar nehri manzarasına sahip olan görülmeye değer bir köprü.

Vardar nehri üzerinde inşa edilen taş köprü en eski tarihi köprülerinden bir tanesi. Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa ettirilen Taş Köprü, Fatih köprüsü olarak da söylendiği bilinir.

 Üsküp tarihini de yansıtan bir müze olan Üsküp Şehir Müzesinde tarihi değişimleride görebilmeniz mümkün. Müze 1949 yılında kurulmuş. Üsküp’te en çok ziyaret edilen mekanlardan bir tanesi.

Makedonya müzesi içerisinde arkeolojik, etnoloji ve tarih bölümlerinin yer aldığı üç kısımdan oluşmuş.  Ülke hakkında pek çok eserler bulundurur. Tarih boyunca da Üsküp geleneksel kıyafetlerinin yer aldığı bir müze.

Kuzey Makedonya Arkeoloji müzesi tam Üsküp’ün merkezinde bulunur. Antik dönem ve Orta Çağ döneminden eserlerin içerisinde yer aldığı arkeoloji müzesi tam olarak 6 bin eserin bulunduğu bir müze.

Gece hayatının sürekli olarak sürdüğü Makedonya meydanı Üsküp’e gidenlerin ilk ziyaret ettiği noktalardan. Tüm ulaşım ağları bu noktadan geçer. Geç saatlere kadar buradaki hareketlilik devam eder. Ticari merkez Üsküp olduğu için ülkedeki en güzel otel, kafe ve restoranlar burada.

Matka, Makedonya’nın en popüler açık hava istikametlerinden biri ve içinde birkaç manastır bulunur. Matka Kanyonu içindeki Matka Gölü ülkedeki en eski yapay gölmüş. Treka Nehri’nin sağ kıyısındaki Vrelo Mağarası, Doğanın Yedi Harikası Projesinde en iyi 77 doğa alan arasında yer almış.

 Destan isimli mekanda cevapi ismi verilen küp şeklindeki köfteler lezzet durağını oluşturur. Eski Çarşı içinde Destan dışında daha birçok köfteci bulunuyor. Şehir genelinde diğer rağbet gören köfte türü ise pleskavitsa. Bu köftenin kendisi bir karış çapında ve bir köfte ile karnınız doyabilir.

Trileçeyi biz Bursa’dan biliriz ancak Balkan topraklarında bu tatlıyı yedikten sonra arada çok fark olduğu söylenir. Trileçe, inek keçi ve manda sütünün karışımından hazırlanıyor ve ismi de buradan geliyor. Üzeri karamelle kaplanan bu tatlıyı biz Bursa’lılar çok severiz ama Üsküp’e seyahat edenlerinde mutlaka denemesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ArabicEnglishFrenchGermanTurkish