Uncategorized

Tayland Mutfağının Özelliği

Tayland gastronomisini özgün kılan şey onu oluşturan malzemeler. Bereketli toprakları, denizlere ve okyanuslara yakınlığı ile Tayland, denizden ve karadan gelen her türlü taze ürünü yemeklerine ve tatlılarına ekleyebilecek durumda. Sebzeler, meyve ağaçları, aromatik bitkiler, vs… Tayland’da her şey yetiştirilir! Böylece, yüzyıllar boyunca Tayland ataları, bugün muazzam bir fark yaratan yaklaşık 5.000 tarif oluşturmayı başardılar.
Vazgeçilmemesi gereken yemekler arasında tereddüt etmeden tüketilmesi gereken milli bir yemek olan Thai pad yer almaktadır. Sote pirinç eriştesi, karides, yumurta ve fıstıkla yapılan, balık sosu ve misket limonu ile hafifçe yükseltilmiş Thai pad, makarna severlerin büyük beğenisini kazanıyor. Bu milli yemeğin dışında, tadı kadar lezzetli başka yemekler de var.  Kuzeyde köri ile yapılan bir erişte çorbası olan kaoh soi’nin tadına varırken, güneyde ise sizi bekleyen güzel bir balık köri yemeği var. Som tam adı verilen baharatlı papaya salatası ülkenin kuzey doğusunda ünlüdür.

Tayland mutfağı  Güneydoğu Asya devletinin tarihin de önemli bir yere sahiptir. Kralların döneminde mutfakta farklı yemekler bulunurdu. Saray halkı kraliyet mutfağını kullanırken, halk sokağın yemekleriyle yetinirdi. Ayrıca Tayland’lılar her öğünde asla kaşık veya çatal kullanmazlar.Yemeklerin tipik bir özelliği olarak kullanılan güzel kokulu ve baştan çıkarıcı baharat ve bitkiler, batılıların damak zevklerini cezp etmiş ve batıda Hint mutfağından sonra en çok rağbet gören başka bir Asya mutfağı olmuştur. Hindistan’ın aksine Tayland’da daha az acılı baharatlar kullanılır. 

Birçok Asya mutfağında olduğu gibi pirinç, Taylan yemeklerinin ve tarım ürünlerinin başlıca ürünüdür. Uzun taneli yasemin pirinci bu bölgeye özgü yetişen en yaygın pirinçtir.

Yemek Tayland kültüründe önemli bir yer tutar ve dinden tarıma kadar her şeyin içinde görülebilir. Tayland’ın genelinin Budist olmasına ve Budizm’in eti yasaklamasına rağmen, Tayland kültürü vejetaryen yemeklerin tekelinde değildir. Ama vejetaryen yemek okulları etsiz – vejetaryen yemek yapmada, batılılara etin yokluğunu aratmayacak kadar yeteneklilerdir. Ev halkının manevi huzurunun sağlanması için günlük olarak küçük adaklar yapılır ve bu adaklar zekât olarak Budist rahiplere verilir. Yemek ve din arasındaki ilişki cenaze yemeklerinde iyice belirginleşir. Cenaze yemekleri, cenaze sahiplerine ve defin işlerinde çalışanlara verilir. Tayland kültüründe kişilerin ölmeden önce kendilerinin hazırladıkları yemek kitaplarının da önemli bir yeri vardır. Kimileri kendi kitaplarını gösterişli bir tarzda hazırlarlar ve öldüklerinde kendi tariflerinden yemekler hazırlanarak, cenazelerinde katılanlara öleni hatırlatmak için ikram edilirler.

Tayland, dünyanın dört bir yanından gelen gezginlere, ziyaretçilere ve tatilcilere kapılarını açtığından beri, gelenekler yavaş yavaş gelişti. Oteller ve restoranlar mutfak eşyaları ile yemek yiyor ve “kraliyet mutfağı” herkes tarafından erişilebilir hale geliyor. Böylece Tayland gastronomisi dünyaya bir lezzet patlaması eşliğinde açılıyor.

 Chef Kent Vatcharavee Visetpohchanatip   Aregala Thailand‘da President Aregala Of Thailand

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ArabicEnglishFrenchGermanTurkish